Przykłady ćwiczeń rozciągających – ciąg dalszy

Jeżeli w zaawansowanej postaci choroby pacjent jest unieruchomiony w łóżku, jednym z ważniejszych problemów będzie nauczenie pacjenta, jak może poruszać się w łóżku, przemieszczać z łóżka na wózek czy poruszać się w wózku. Warto w takich sytuacjach poprosić do domu kinezyterapeutę, który udzieli odpowiedniego instrukta- żu. Każdy pacjent chce sam zajmować się sobą i za wszelka cenę dąży do tego, aby sobie radzić w prostych codziennych czynnościach, które jednak dla chorego z SM nie zawsze są… takie proste. Żeby zjeść śniadanie czy skorzystać z basenu, trzeba czasami wykazać się dużymi umiejętnościami ruchowymi, które mogą sprawiać znaczną trudność. Oto przykłady rozwiązywania tych problemów:

– siadanie na łóżku: żeby usiąść na łóżku ze zwieszonymi nogami, należy rozpocząć od obrotu, czyli przejścia z leżenia na plecach do leżenia np. na boku prawym. Staramy się ugiąć nogi, lewa ręka ugięta w łokciu oparta jest z góry na brzegu łóżka, następnie odpychając się lewą ręką prostujemy prawy łokieć, a zrzucając nogi przechodzimy do siadu. Niekiedy potrzebna jest pomoc rodziny przy opuszczaniu nóg i dźwignięciu tułowia (ryc. 6):

– siedzenie na łóżku z nogami opartymi na podłodze: z pozycji opisanej powyżej możemy przejść do bardziej wygodnej, a mianowicie do siadu na krawędzi łóżka z nogami opartymi na podłodze. Ta pozycja jest również bardziej stabilna. Można to zrobić za pomocą unoszenia i przesuwania w przód pośladków („chodzenie na pośladkach”) (ryc. 7): na podłodze.

– przemieszczanie się z łóżka na wózek w zaawansowanej postaci SM może nastręczyć wiele trudności. Potrzebna jest wtedy pomoc przyjaciół i rodziny. Wszystkie czynności związane z przenoszeniem chorego należy wykonywać na szeroko rozstawionych nogach i lekko ugiętych kolanach. Aby przenieść chorego i posadzić na wózek lub fotel, obejmujemy go pod pachami, a on zarzuca swobodnie ręce na naszą szyję. Jednocześnie mocno obejmujemy kolana chorego, z tej pozycji szybkim ruchem podnosimy i półobrotem przesadzamy go (ryc. 8).

Zbyt długie siedzenie w wózku w nieprawidłowej pozycji może doprowadzić do ogólnego zmęczenia i osłabienia mięśni, a w konsekwencji do rozwoju nieprawidłowej postawy (ryc. 9). Nie powinno się również używać tradycyjnych foteli z głębokim oparciem, w których chorzy zapadająsię. Wskazane jest używanie zwykłych krzeseł, odpowiednio wysokich, tak aby kolana i uda zgięte były pod kątem prostym, a obie stopy spoczywały na podłodze. Najlepszą pozycją jest siedzenie z lekkim pochyleniem do przodu, z rękoma opartymi na stole (ryc. 10).

Do prostych ćwiczeń aktywujących mięśnie oddechowe należą takie łatwe czynności, jak puszczanie baniek mydlanych oraz wydychanie powietrza przez rurkę do wody. W łagodnej postaci SM zaleca się pływanie z wydechem do wody. Dla pacjentów unieruchomionych w łóżku bardzo ważnym zabiegiem jest oklepywanie i opukiwanie. Czynności te mają na celu uruchomienie wydzieliny zalegającej w oskrzelach.

Oklepywanie wykonujemy otwartą dłonią ze złączonymi palcami („w łódeczkę”). Usprawnianie ruchowe w SM to „połowa sukcesu” i 50% więcej sprawności o 50% dłużej na przestrzeni wielu lat trwania choroby. Warto o tym pamiętać i jak najwcześniej zasięgnąć rady kinezyterapeuty oraz poprosić o instruktaż ćwiczeń.

Dodaj Komentarz